MUSTAFA AYDEMİR

 

1953 yılında Antalya'da doğdu. 1972'de Antalya Lisesi'nden, 1979'da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu.

Denizlerde geçen bir çocukluğun ardından 1975 yılında Caddebostan'daki Türk Balıkadamları Kulübü'nden ilk dalgıç brövesini aldı. Bunu, Tecrübeli Derinsu Balıkadamı Brövesi ve dalgıç hocalığı görevleri izledi. Aynı kulüpte, dalış okulu ve teknik komite başkanlığı yaptı.
Sualtı Milli Takımı'nda ülkemizi temsil etti.

1977 yılında Teksas Üniversitesi adına Prof. George Bass grubu ile Serçe Limanı Bizans - Fatimi Batığı kazısında çalıştı. Antik batıklara, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları batıklarına daldı.

Mavi Dünya, Sualtı Dünyası ve Deniz Magazin'e denizler, batıklar ve balıklar hakkında uzun yıllar makaleler yazdı. Deniz Magazin'de 1999 - 2003 yılları arasında amforalar konulu yazı dizisini yayınladı. Bu yayınlar üniversitelere tez konusu oldu.
 

     
1981'den bugüne dek İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne kayıtlı, dünyanın en büyük amfora koleksiyolarından birini oluşturdu.

1995 yılında Antalya-Kemer açıklarında daldığı Fransız Savaş gemisi Paris II batığını
9 yıl boyunca araştırdı. Bu batığın sırlarını çözerek unutulmuş bir tarihi su yüzüne çıkardı. Ve bunu ''Ben Bir Türk Zabitiyim-Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul '' adlı kitapla belgeselleştirdi.

Mustafa Aydemir'in bundan sonraki hedefi amfora kitabını yayımlamak, balıklar, batıklar ve denizlerimiz hakkında yazdığı makaleleri bir kitapta toplamak, elindeki koleksiyonla ülkemize özel bir Sualtı ve Amfora Müzesi kazandırmak ve Antalya-Kemer açıklarında denizden yükselen ve bütün insanları kucaklayacak olan İnsanlık ve Barış Anıtı projesinin gerçekleşmesini sağlamaktır.
     
     
     
   

- Sayfa başına -